Kultúroltás Fesztivál
Kultúroltás Fesztivál - Méltóság-kultúra-közösség
A szolidaritás esélyei hálózatainkban
Kerekasztal-beszélgetések, Élő Könyvtár, Szociopoly, színházi előadás, film, koncert 2 napon át közösségeink méltóságáról, a méltóság kultúrájáról.
Szervezők: Nevelők Háza Egyesület, Pécs-decentrum Kulturális Egyesület, Baranya Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház
1. nap (2014. április 16.)
Helyszín: Pécs, Civil Közösségek Háza (Pécs, Szent István tér 17.)
10. 00 – 11.30 Hova, mibe menekülünk, avagy milyen világokba foglaljuk magunkat? – alternatív életközösségek
Kerekasztal-meghívottak: Kiss Tamás, László Eszter (közösségfejlesztő aktivista, Pécsbánya), Orsós Zsolt (Málta Jelenlét program), Farkas Judit (antropológus, Pécs)
Moderátor: Mándi Nikoletta
11.30– 12.30 A bioetika és környezeti etika kihívásai – Emberi méltóság, az Élet méltósága
Kerekasztal-meghívottak: Hajnal Klára, Morvay Frigyes (orvos, Szombathely), Kiss Tamás (filozófus, Szombathely), felkérés alatt (EurakviloGyermekonkológiai és Gyermekhospice Közhasznú Alapítvány), Zeller Judit (alkotmányjogász, Pécs)
Moderátor: Barcsi Tamás
12.30 – 13.30 Az emberi méltóság fogalmának alakulása térben és időben.
Kerekasztal-meghívottak: Guti Erika (nyelvész, Pécs), Ignácz József (Besence polgármestere), Chronowski Nóra (alkotmányjogász, Pécs)
Moderátor: Vilmos László (ókortörténész, Pécs)
13.30 – 14.00 Büféebéd
14. 00 – 15. 30 Ciki a terápia vagy divat? Lehet-e ennek kultúrája? (Ön)segítő csoportok, tréningek, spirituális alkalmak, alakzatok. Kapcsolati etika. (A hierarchikus viszonyok etikai dimenziója – terapeuta-kliens, tanár-diák, anya-lány-viszonylatok). Létezik-e a demokratikus és egyúttal karizmatikus vezető? (Alkalmas-e a "vezető-vezetett" fogalompár arra, hogy leírjon egy terápiás kontextust (ill. kapcsolódást)?
Kerekasztal-meghívottak: Cs. Tóth Judit (spirituális tanító, láma), Baráth Árpád (szociálpszichológus), Rozgonyi Róbert (rehabilitációs terápiás közösség, Kovácsszénája) és Martonné Barkó Judit (Pécsi Ifjúsági Lelkisegély Szolgálat)
15.30 –-17.00 Kiút az értékválság útvesztőjéből? – Erkölcstan tanítás és szemléletformáló és prevenciós programok az általános iskolákban
Kerekasztal meghívottak: Andl Helga (egyetemi tanársegéd, PTE-BTK, Neveléstudományi Intézet), Burján Sára pedagógus és Csovcsics Erika igazgató (Budai Városkapu Óvoda, Általános Iskola, Szakiskola, Speciális Szakiskola és Alapfokú Művészeti Oktatási Intézmény), Fodor Bálint (pedagógus, PTE Deák Ferenc Gyakorló Gimnázium és Általános Iskola), Máté Zsolt (szakmai koordinátor INDIT Közalapítvány), Nyirati András (emberi jogi képző, Az emberség erejével Alapítvány)
Moderátor: Koska Éva (irodavezető, Baranya Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház)
17.00 – 18.30 Szimultán interaktív művészeti és érzékenyítő blokk
• Szociopoly-Gazdálkodj, ahogy tudsz!
A Gyerekesély Egyesület által kifejlesztett óriás társasjáték. Ebben a játékban bárki kipróbálhatja, mire is elég a segélyből, családi pótlékból, GYES-ből, alkalmi munkából szerezhető jövedelem.
Játékmesterek: Gruidl Zsuzsanna és Koska Éva (Baranya Megyei Család, Esélyteremtési és Önkéntes Ház)
• Élő Könyvtár! – Nézz a borító mögé!
Az Élő Könyvtár éppúgy működik, mint egy rendes könyvtár – az olvasók kikölcsönöznek egy „könyvet” egy rövid időre. Csupán egy különbség van: az Élő Könyvtárban a Könyvek élő személyek, és a Könyv és olvasója között személyes párbeszéd kezdődik. Az Élő Könyvtár Könyvei olyan emberek, akik előítéletekkel és sztereotípiákkal gyakorta szembesülő csoportokat képviselnek, és akik gyakran diszkrimináció és társadalmi kirekesztés áldozatai. Bárki lehet a könyvtár olvasója, aki kész beszélgetni, és rászán harminc percet erre az élményre.
Könyvtáros: Nyirati András (Az emberség erejével Alapítvány)
• SANSZ Filmklub: Vándorút (színes, magyarul beszélő, amerikai-spanyol akció-vígjáték, 121 perc, 2010)
• Írásterápia Vöő Gabriella (irodalmár, Pécs)
Pollock-terápia avagy a festékek spontán-kreatív használata
Minden látogató kedvére csepegtethet a szabadtéren kihelyezett, földre lefektetett vászonra, így létrehozva végül egy közös alkotást, melyet fa keretekre fogunk kifeszíteni. Ez a technika azért nevezhető terápikusnak, mert az absztrakt expresszionizmus egyrészt feloldja az alkotási tevékenységgel kapcsolatos gátlásokat (hiszen nem maga az eredmény a lényeges, hanem az alkotás, mint folyamat és élmény), másrészt szorongásaink, elfojtásaink levezetésére, felszabadultságunk növelésére szolgál.
Műhelyvezető: Szalóki Réka
18.30 –19.00 Háy János: Szilveszter
Pécsi Művészeti Gimnázium és Szakközépiskola előadása
19.00 –20.30 Művészet és felelősség – reflexió a művészeti délutánra (kortárs színház, slam-poetry, kőszínház, DOKU, képzőművészet: Mit gondolnak a magyarok magukról c. kiállítás)
Kerekasztal-meghívottak: a „művészetisek” – diákok és tanáraik, Kövér András (Slam Poetry, jogász), Varga Gabriella (Apolló Art mozi, felkérés alatt), Balogh Róbert
Moderátor: Barcsi Tamás
Csatolt fájl: |
|
Helyszín: |