Pécs barokk és klasszicista építészeti öröksége - Piatsek József nyomában
Virtuális és valódi séták Pécs belvárosában, Piatsek József, Pilch Andor és Forbát Alfréd emlékezetére.
A klasszicista Péccsel foglalkozó előadás és séta során Piatsek József 19. századi épületei kerülnek bemutatásra, valamint ennek a stílusnak a közvetlen előzményeként Pécs barokk építészeti örökségét is elemezzük.
A szecessziós előadás és séta többnyire a belváros délkeleti szektorára fókuszál, ahol mint láncra felfűzve a gyöngyök, sorakoznak sorban az érdekesebbnél érdekesebb épületek, melyek javarésze Pilch Andor építész tehetségét dicsérik.
A Bauhaus Pécset különösen érzékenyen érinti, hiszen számos alkotó itt született, majd vált világhírűvé. Elegendő ezen a helyen Breuer Marcell, Molnár Farkas, vagy éppen Forbát Alfréd nevét megemlítenünk. Az előadás a teljesség bemutatására törekszik, a séta pedig a hegyoldal mellett a belváros modernista és Bauhaus épületeire is koncentrál.
Fentieken túlmenően a legkülönlegesebb téma összesen 20 olyan épületet és objektumot ölel fel, melyek korábban műemléki védettséget élveztek, aztán a műemlékjegyzékből különböző okokból törölték őket, majd törlésüket követően rövidesen elbontásra is kerültek. Helyükön ma vagy egy modern beépítés áll, vagy üres telek, tehát az egykori műemlékek mára fizikailag megsemmisültek, legjobb esetben is egy-egy megfakult fotó és terv őrzi emléküket.
Végezetül egy városfalakkal és várfalakkal foglalkozó előadás és séta zárja a sorozatot, mely arra a különlegességre hívja fel a figyelmet, hogy Magyarországon Pécs rendelkezik a legnagyobb történeti belvárossal, és a középkorból, újkorból fennmaradt várfal- és városfalrészletek mennyisége külföldi viszonylatban is tekintélyes. Ezen kiemelkedő fontosságú műemlékeink egyes szakaszait azonban csak a témával foglalkozó szakemberek ismerik.
Előadó: dr. Szigetvári Krisztián építészmérnök, történész, műemlékvédelmi szakmérnök
Helyszín: |